UİB'DEN İHRACATÇILARA KDV SEMİNERİ

        BURSA - Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), eğitim seminerlerine devam ediyor. Gerçekleştirdiği seminerler ile üyelerini her konuda bilgilendirmeyi ana hedef haline getiren UİB, KDV semineri düzenledi.

        Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Yaser Gürsoy tarafından verilen eğitime, İhracatçı firma temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

        UİB Konferans Salonu'nda gerçekleşen seminerde konuşan Yaser Gürsoy, özellikle KDV iadesi takip eden işletmelerin, KDV risk analizi kapsamında dikkat etmesi gereken önemli hususlar olduğuna dikkat çekerken, "Firmaların bu tarz uygulamaları tüm yönleriyle bilmeleri, yapacakları ticarette büyük katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

        Dış ticarette KDV iadesi alabilmenin firmalar için çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Gürsoy, "Süreçte eksiklik ya da hata olduğu zaman KDV iadesi alınamıyor. Bu da işletmeler için zaman, finansman ve güvenilirlik kaybı oluyor. Daha da ötesi eksik uygulama nedeniyle firma sahte belge düzenleyen durumuna düşüyor. Kurumun itibarı zedeleniyor. Bu sebeple KDV işlemleri her yönüyle bilinmesi ve hâkim olunması gereken bir konudur” dedi.